Leírás
Adagolási javaslat: Napi 1 kapszula, lehetőleg reggel, bő vízzel lenyelve.
Adagolási időtartam: Minimum 60 nap, maximum 120 nap.
Hatóanyagok a napi adagban |
1 kapszulában |
HERBAL MÁTRIX |
|
Rózsagyökér (Rhodiola rosea L.) kivonat amelyből standardizált szalidrozidok |
134 mg 4 mg |
Baktövis (Astragalus membranaceus L.) gyökér kivonat amelyből standardizált poliszacharidok |
100 mg
20 mg |
Panax ginseng (Panax ginseng C.A. Meyer) gyökér kivonat amelyből standardizált ginzenozidok |
68 mg
8 mg |
Kínai kúszómagnólia [Schisandra chinensis (Turcz.) Baill.] gyümölcs kivonat |
40 mg |
Maca (Lepidium meyenii Walp.) gyökér kivonat 4:1 |
33,3 mg |
Ashwagandha (Withania somnifera L.) gyökér kivonat amelyből standardizált withanolidok |
20 mg
1 mg |
VITAMIN MÁTRIX |
|
B5-vitamin (pantoténsav) |
30 mg (500%*) |
B6-vitamin (piridoxin) |
16,6 mg (1185,7%*) |
DUOMAGNÉZIUM MÁTRIX |
|
Magnézium (magnézium-citrátból és magnézium-oxidból) |
60 mg (16%*) |
*NRV: Felnőttek számára javasolt napi beviteli referenciaérték. Laktóztartalom: < 0,1 g/100 g. Gluténmentes termék.
9 KOMPLEX ÖSSZETEVŐ A STRESSZTŰRŐ KÉPESSÉG TÁMOGATÁSÁHOZ
Termékünk 9 komplex összetevőt koncentrál, köztük standardizált növényi kivonatokat;
- Rhodiola rosea vagy másnéven rózsagyökér kivonatot (adagonként 4 mg szalidrozid)
- Baktövis kivonatot (adagonként 20 mg poliszacharid)
- Panax ginseng kivonatot (adagonként magas hatóanyagtartalmú 8 mg ginzenozid!)
- az ayurvédában évezredek óta ismert Ashwagandha kivonatot (adagonként 1 mg withanolid)
- Kínai kúszómagnólia gyümölcs kivonat
- amelyet B-vitaminokkal és kétféle magnéziummal dúsítottunk
A B5-vitamin (pantoténsav) hozzájárul a normál mentális teljesítményhez. A pantoténsav szerepet játszik az összes sejt anyagcseréjében és működésében (beleértve az agy-, és idegsejteket is), valamint nagy mennyiségben megtalálható az agyban. A magnézium, a B6-vitamin hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez, az idegrendszer normál működéséhez, a normál pszichológiai funkció fenntartásához.
A panax ginseng kivonat támogatja a vitalitást, segít fenntartani a mentális teljesítményt, gyengeség, kimerültség, fáradtság és koncentrációvesztés esetén. 1A természetes eredetű adaptogén Rhodiola rosea (rózsagyökér) támogatja a stressztűrő képességet, segíti a stresszhez való alkalmazkodást.
A NATUR TANYA STRESS CONTROL-R TERMÉKÜNK ÚJRAFORMULÁZÁSRA KERÜLT, SCHISANDRA CHINENSIS, MÁSNÉVEN ÉLETBOGYÓ VAGY ÖTÍZŰ GYÜMÖLCS DÚSÍTÁSÁVAL!
A Natur Tanyánál szeretünk visszanyúlni a gyökerekhez/ a régmúltra visszatekinteni, így tettük ezt az adaptogén koncepció fogalmának felülvizsgálata során. Ennek értelmében úgy döntöttünk, hogy mivel rengeteg korábbi és mai tudományos adat azt támasztja alá, hogy a kínai kúszómagnólia úgynevezett „igazi” adaptogén gyógynövény, így termékünket 40 mg kínai kúszómagnólia gyümölcs kivonattal dúsítottuk, amely 400 mg porított őrleménynek megfelelő mennyiséget jelent.
NÉHÁNY MÉRFÖLDKŐ A SCHISANDRA CHINENSIS-VEL KAPSCOLATBAN, MINT ADAPTOGÉN GYÓGYNÖVÉNY!
A Schisandra chinensis fajok első leírása egy 1596-os, az ősi kínai orvoslásról szóló műben már megtalálható, amelyet Li Shih-Chen írt - "Pên T'shao Kang Mu".
Az adaptogén kifejezést először 1940-ben egy szovjet tudós, N. Lazarev javasolta, amikor többek kötött a Schisandra chinensis (Turcz.) Bail. gyógynövényt is a következő meghatározással írta le: növényi eredetű adaptogén, amely nem-specifikusan képesek fokozni az emberi szervezetet.
Breckham és Dardimov már 1969-es tudományos cikkében rendszerezte az adaptogén tulajdonságokkal rendelkező növényeket, amelyek közé a Schisandra chinensis is közé tartozott.
A kínai kúszómagnólia az úgynevezett igazi adaptogének közé tartozik, tradicionális évtizedek óta való alkalmazása miatt, amelyek között szerepel példaként említve a Rhodiola rosea, a maca, a panax ginseng is. (forrás: Liao, L. Y., He, Y. F., Li, L., Meng, H., Dong, Y. M., Yi, F., & Xiao, P. G. (2018). A preliminary review of studies on adaptogens: comparison of their bioactivity in TCM with that of ginseng-like herbs used worldwide).
Az Európai Gyógyszerügynökség 2008-as úgynevezett „reflection paper” dokumentuma is elsők között említi a kínai kúszómagnóliát az adaptogén gyögynövények között. „(forrás: https://www.ema.europa.eu/en/documents/scientific-guideline/reflection-paper-adaptogenic-concept_en.pdf)
A Schisandra chinensis fogyasztása nem jár mellékhatásokkal. (forrás: Todorova, V., Ivanov, K., Delattre, C., Nalbantova, V., Karcheva-Bahchevanska, D., & Ivanova, S. (2021). Plant Adaptogens-History and Future Perspectives. Nutrients, 13(8), 2861.)
MIT NEVEZÜNK STRESSZNEK, ÉS MILYEN FAJTÁI VANNAK?
Selye János, a stresszelmélet megalkotója szerint, a stressz a szervezet nem-specifikus válasza bármilyen igénybevételre (1976), a stresszt kiváltó okokat stresszoroknak nevezte el. Nem minden stresszreakció egyforma. Megkülönböztetett kellemetlen, negatív stresszt és kellemes, pozitív stresszt- így vezette be a „DISTRESS” (distressz, szorongás vagy vészjelzés) és „EUSTRESS” (az eufória, jókedv alapján) elnevezéseket. Nevéhez fűződik az alábbi jól elhíresült mondat is: „Nem az a stressz, ami történik veled, hanem az, ahogyan reagálsz rá”.
-
szakasz: Alarm (riasztó) reakció: A szervezetben a stresszorral való találkozás jellegzetes tünetei jelentkeznek. Kezdetben az ellenállóképesség csökken, és ha a stresszor nagyon veszélyes (súlyos égés, szélsőséges hőmérséklet), bekövetkezhet a halál.
-
szakasz: Ellenállási szakasz: Ha a stresszor folyamatos hatása mellett lehetséges az alkalmazkodás, akkor kifejlődhet a megfelelő ellenállás. Az alarm reakció látszólagos jelei eltűnnek, és az ellenállóképesség a normális szint fölé emelkedik.
-
szakasz: A kimerülés szakasza. Az alkalmazkodási energia kimerülhet, ha a szervezet hosszú ideig ugyanazon stresszor hatása éri, amelyhez már alkalmazkodott. Az alarm reakció jelei újra és ez esetben véglegesen megjelennek és bekövetkezik a halál.
MIK AZOK AZ ADAPTOGÉNNEK? NÉZZÜK MEG KICSIT TUDOMÁNYOS SZEMMEL!
Az "adaptogén" kifejezést eredetileg N. V. Lazarev (1947) hozta létre. A fogalom Selye János féle stressz és általános adaptációs szindróma elméletén alapult. Az adaptogének olyan anyagok, amelyek fokozzák a szervezet specifikus ellenállóképességét és a megterhelésekkel szembeni alkalmazkodóképességét. 1A természetes eredetű, adaptogén Rhodiola rosea (rózsagyökér) támogatja a stressztűrő képességet, segíti a stresszhez való alkalmazkodást.
Az adaptogén, mint fogalom nehezen leírható, az adaptogén anyagok általános farmakodinámiás jellemzőit Brekhman (1968a, 1969b) határozta meg a következők szerint:
- egy adaptogén nem lehet toxikus a fogyasztóra nézve
- nem specifikus farmakológiai tulajdonságaiban és hatásiban, széles spektrumban növelve a szervezet ellenállóképességét kedvezőtlen biológiai, kémiai és fizikai tényezőkkel szemben
- szabályozó jellegű a hatása, működést normalizáló hatással van a befogadó szervezet különféle szervrendszereire
- az adaptogén hatása annyira kifejezett, amennyire mélyen a szervezetben a kóros elváltozások vannak
A stimulánsokkal ellentétben az adaptogénekről úgy gondolják, hogy úgy fokozzák a munkakapacitást, hogy azt nem követi egy csökkenő fázis.
(forrás: EMA, https://www.ema.europa.eu/en/documents/scientific-guideline/reflection-paper-adaptogenic-concept_en.pdf)
Ahogy a fenti ábra is jól mutatja, az adaptogének fokozzák stressz alatt a nem-specifikus ellenállás állapotát és csökkentik a stresszorokkal szembeni érzékenységet, ami stresszvédelmet eredményez, és meghosszabbítja az ellenállás fázisát (stimuláló hatás). A kimerülés helyett egy magasabb szintű egyensúlyi állapot (egy homeosztázis), a heterosztázis valósul meg. Minél magasabb ez, annál jobb a stresszhez való adaptáció.
MI OKOZHATJA A STRESSZT?
- személyes nehézségek (pl. aggódás a jövő miatt, egyedüllét)
- munkahelyi problémák (pl. konfliktus a kollégákkal)
- saját közösségen belüli jelentős fenyegetettség (pl. erőszak, betegség)
Fontos szerveket és szabályozási rendszereket érinti a stresszválasz, úgy, mint a glükóz elválasztást, az energiaellátást, a légzést, szív-, és érrendszeri működést, víz egyensúlyt, véralvadást és az immunrendszer működését. A stressz szinte minden szervre befolyással van a központi idegrendszeren keresztül. (Salavecz Gyöngyvér (2011): A munkahelyi stressz és az egészség összefüggései hazai és nemzetközi viszonylatban, Semmelweis Egyetem, Doktori értekezés)
KIKNEK AJÁNLJUK A NATUR TANYA® STRESS CONTROL-R TERMÉKET?
- azoknak, akiknek a mindennapjaik során stresszes életvitelük van
- azoknak, akik természetes módon szeretnék támogatni stressztűrő képességüket1
- azoknak, akik nyugtalanok, feszültek, ingerültebbek a hétköznapok során
- azoknak, akik kiegyensúlyozottabbak szeretnének lenni
- túlterheltség, fáradtság, kimerültség esetén
Összetevők: rózsagyökér (Rhodiola rosea L.) kivonat, növényi kapszulahéj (hidroxipropil-metil-cellulóz), magnézium-citrát, baktövis (Astragalus membranaceus L.) gyökér kivonat, magnézium-oxid, panax ginseng (Panax ginseng C.A. Meyer) gyökér kivonat, kínai kúszómagnólia [Schisandra chinensis (Turcz.) Baill.] gyümölcs kivonat 10:1, kalcium-D-pantotenát, maca (Lepidium meyenii Walp.) gyökér kivonat 4:1, csomósodást gátló anyagok (szilícium-dioxid, zsírsavak magnéziumsói), piridoxin-hidroklorid, ashwagandha (Withania somnifera L.) gyökér kivonat, tömegnövelő szer (mikrokristályos cellulóz).
Paraméterek
Figyelmeztetés | Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl! Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott vegyes étrendet és az egészséges életmódot! |
A termék alkalmazható vérhígítók használata esetén | |
A termék 12 éves kortól alkalmazható | |
A termék alkalmazható cukorbetegség esetén | |
A termék nem alkalmazható terhesség, és szoptatás időszakában | |
Tárolás | Száraz, hűvös helyen, gyermekek elől elzárva tartandó! |