Leírás
Felhasználási javaslat: Napi 1-2 evőkanálnyi mennyiség önmagában vagy ételekhez adva. Külsőleg masszírozzuk a bőrbe és a körmökre és a hajra.
MIRE JÓ A TÖKMAGOLAJ?
„Ha betegségmentes életet szeretnél élni, vezess be gyulladáscsökkentő ételeket és étrend-kiegészítőket az étrendedbe, ez az egyik kulcsfontosságú dolog, amit megtehetsz a cél érdekében.”
A TÖKMAGOLAJAT HASZNÁLHATJUK KÜLSŐLEG ÉS BELSŐLEG IS. A TÖKMAGOLAJ ÖSSZETEVŐI HOZZÁJÁRULNAK:
- a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez
- a belső gyulladások enyhítéséhez
- a koleszterinszint csökkentéséhez
- a máj és emésztés támogatásához
- az alsó húgyúti rendszer egészségéhez és a vizelet áramlásához
- a prosztata megfelelő működésének fenntartásához
- a szellemi jólléthez és a mindennapi jó közérzethez
https://bmcurol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12894-021-00910-8
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2809240/
TÖKMAGOLAJ A KONYHÁBAN
A tökmagolaj értékes összetevőinek és teljes ízének megőrzése érdekében az olajat ne tegye ki hosszabb ideig hőhatásnak. A konyhában a tökmagolaj tökéletes salátaöntet, de szinte minden ételhez hozzáadható, így krémlevesekhez, főzelékekhez, rántottához, pácokhoz, kenhető pasztákhoz, tepsis zöldségekhez, húsokhoz, halakhoz, pirítósra kenve, de desszertekhez, fagylaltokhoz is.
TÖKMAGOLAJ KÜLSŐLEG
A tökmagolaj önmagában vagy más olajokkal elkeverve is használható kozmetikai célokra. A tökmagolaj zsírsavai hidratálják a bőrt és védik a környezeti stressztől. Fejbőrbe masszírozva csökkenti a hajhullást, támogatja a haj növekedését és egészségét, és segít a töredező hajvégek regenerálásában.
Az androgén alopécia a férfiak hajhullásának leggyakoribb oka, különösen az 50 év felettieknél. Nők esetében az androgén típusú hajhullás (hajritkulás és kopaszodás) kiváltó oka hormonális eredetű, különösen gyakori például PCOS-ben. A tökmagolaj a legújabb kutatások szerint enyhítheti a tüneteket.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24864154/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33544448/
TÖKMAGOLAJOS HAJKONDICIONÁLÁS
- 1 evőkanál tökmagolaj
- ½ alma pürésítve
- 1 evőkanál sheavaj
- 1 tojás
Mixelje vagy keverje össze az almát, a sheavajat és a tökmagolajat. A tojást külön verje fel és keverje bele a mixbe. Vigye fel a frissen mosott hajra és hagyja fenn 20 percig, majd öblítse le és formázza ahogy szokta.
TÖKMAGOLAJOS ARCSZÉRUM
- 1 db 100 ml-s cseppentős (pipettás) üveg
- tökmagolaj (félig töltse meg vele az üveget)
- csipkebogyómag olaj (töltse fel vele az üveget a ¾-éig)
- adjon hozzá 15 csepp szőlőmag olajat
Minden reggel vigye fel a szérumot a bőrére, tökéletes sminkalap, esténként pedig használja lefekvés előtt. Mindig rázza fel jól használat előtt.
A TÖKMAGOLAJ SZÍNE ÉS A DIKROMATIZMUS
Tegyünk egy kis kitérőt némi kémiai hatások ismertetése érdekében. Van egy nagyon érdekes megfigyelés a tökmagolajjal kapcsolatban. Ez a dikromatizmus jelensége. Ez az olaj ugyanabban a mintában két meglepően eltérő színt mutat, és ez valami olyan, amit mindenki lát.
- sötétzöld szín – vékonyabb rétegben a tökmagolaj sötétnek látszik, ragyogó zöldnek
- mélyvörös szín – vastagabb rétegben az olaj tisztán piros
A tökmagolaj színét ennek a két színnek a kombinációja adja, melytől az olaj sötétzöldnek, majdnem feketének látszik. A tökmagolaj mutatja a legnagyobb mértékű dikromatizmust az összes ismert létező természetes anyag közül.
KIS TÖK TÖRTÉNELEM
A tök Dél-Amerikában és Mexikóban őshonos, a spanyol hódítók hozták be a magját Európába. A tökmagolajat először a XIV. században kezdték előállítani. A keresztény vallásban, a böjt időszakában, húsmentes ételek készítéséhez rendszeresen fogyasztották, illetve gyakran alkalmazták veseproblémákra.
TÖKMAGOLAJOS RECEPTEK
BANÁNOS, TÖKMAGOLAJOS TURMIX
Hozzávalók: 1 banán, 1 ek. tökmagolaj, 200 ml mandulatej, fél csésze áfonya, késhegynyi spirulina por, 1 ek. méz
Elkészítés: Turmixgépen összekeverjük a hozzávalókat.
FETÁS, TÖKMAGOLAJOS KRÉM
Hozzávalók: 25 dkg fetasajt, 2 gerezd fokhagyma, zöld fűszerek, 2 ek. tökmagolaj
Elkészítés: Turmixgépen összekeverjük a hozzávalókat. Zöldségekkel, zabkásával fogyaszthatjuk.
TÖKMAGOLAJOS DRESSZING
Hozzávalók: 4 ek. tökmagolaj, 8 ek. víz, 1 citrom leve, 1 tk. mustár, 1 db vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 csipet parajdi só, bors ízlés szerint, 1 csipet eritrit
Elkészítés: Turmixgépen összekeverjük a hozzávalókat. Legvégül adjuk hozzá a tökmagolajat.
TÖKMAGOLAJOS TENGERI HALFILÉ TEJSZÍNES-KAPROS SPÁRGÁVAL
Hozzávalók: 2-3 ek. tökmagolaj, 1 kg tengeri halfilé, 2 dl tejszín, 2 teáskanál morzsolt zsálya (ha van akkor friss), 1 csipet őrölt bors, 1 csokor kapor,1 fél citrom leves, 1 evőkanál étkezési keményítő, spárga.
Elkészítés: A halat megmossuk. A spárgát megpucoljuk, és 4-5 cm-es darabokra vágjuk. 5 dkg vajat felolvasztunk egy nagyobb serpenyőben és a spárgát belerakjuk. Megsózzuk, kevés vizet öntünk alá és lefedve puhára főzzük. (kb 15-20 perc). A keményítőt a tejszínnel simára keverjük és a spárgára öntjük. Sózzuk, borsozzuk és az apróra vágott kaporral, valamint a citromlével ízesítjük. A zsályás maradék vajban megpároljuk a halat, majd a fedőt levéve hagyjuk, hogy elfőjön a leve. Sózzuk borsozzuk és tökmagolajjal meglocsolva a tejszínes kapros spárgára fektetve tálaljuk.
VITAMIN BOMBA SALÁTA TÖKMAGOLAJJAL
Hozzávalók: 30 dkg savanyú káposzta, 1 nagy szál sárgarépa, fél kígyóuborka, 1 db alma, 3 dkg mazsola, 2 ek tökmagolaj, 1 csokor metélőhagyma
Elkészítés: A megtisztított sárgarépát durvára reszeljük. A kígyóuborkát és az almát héjastól lereszeljük. A mazsolát meleg vízbe áztatjuk. A savanyú káposztát összekeverjük a nyers zöldségekkel és almával, a lecsöpögtetett mazsolával. Összekeverjük a tökmagolajjal. 20 percig állni hagyjuk. Frissen vágott metélőhagymával meghintve kínáljuk. Magvas rozs zsemlével, vagy ízlés szerint péksüteménnyel, kenyérrel fogyasztjuk.
TÖKMAGOLAJOS SAJTOS KIFLI
Hozzávalók a tésztához: 1 kg liszt (teljes kiőrlésű), 5 dl tej, 1 tk cukor vagy ugyanennyi méz (az élesztő működéséhez), 5 dkg élesztő, 2 tk só. A kenéshez: 1 dl tökmagolaj, 20 dkg reszelt sajt. A tetejére: 1 db felvert tojás, ízlés szerint magvak
Elkészítés: Az élesztőt a langyos cukros tejbe morzsoljuk, felfuttatjuk. A liszteket, sót kimérjük, elkeverjük. Az élesztős tejjel kidagasztjuk. 40 percig letakarva duplájára kelesztjük. 4 részre osztjuk, mindegyiket vékonyra kinyújtjuk, megkenjük a tökmagolajjal, megszórjuk sajttal. Fentről, alulról, jobbról és balról is behajtjuk. Félretesszük pihenni 10-15 percre. A kenést és hajtogatást még kétszer-háromszor ismételhetjük pihentetéssel, úgy szebb a végeredmény. A tésztát kinyújtjuk, háromszögekre vágjuk. Szorosan feltekerjük. Tepsibe rakjuk, felvert tojással megkenjük, magvakkal megszórjuk. 200°C hőmérsékleten sütjük kb. 12-15 percig.
Összetevők: 100% héj nélküli tökmagolaj (Cucurbita pepo).
Származási hely: Magyarország
Paraméterek
Átlagos tápérték 100 g termékben | |
Energia | 3626 kJ / 882 kcal |
Zsír | 98 g |
- amelyből telített zsírsavak | 19 g |
- amelyből egyszeresen telítetlen zsírsavak | 33 g |
- amelyből többszörösen telítetlen zsírsavak | 46 g |
- Omega-3 zsírsavak | 0,91 g |
- Omega-6 zsírsavak | 45,46 g |
Szénhidrát | |
- amelyből cukrok | |
Fehérje | |
Só | 0,01 g |
E-vitamin | 6 mg (50%*) |
Nyomokban DIÓT, FÖLDIMOGYORÓT, SZEZÁMMAGOT, MANDULÁT tartalmazhat. | |
Tárolás | fénytől és hőtől védett, száraz, hűvös helyen tárolandó! Felbontást követően napfénytől védve 2 hónapig fogyasztható. Hűtőben tárolva az olaj zavarossá válhat, de ez természetes folyamat, nem befolyásolja a termék minőségét. |