A padlizsán, mint a balkáni konyha alapnövénye meleg-, fény-, tápanyag- és vízigényes növény. Humuszban gazdag, napsütötte, szélvédett helyet igényel. Húsos bogyója akkor szedhető, amikor végleges méretét már elérte, de benne a mag érése még nem kezdődött el. Ennek egyértelmű jele, hogy a külső lila héja fényes, belső húsa és a mag színe fehér.
Tipp: a padlizsán nagyon tápanyagdús zöldség és sokféleképpen elkészíthető. Panírozva, olajban kisütve finom csemege, kenyérre kenhető krémnek kikeverve is kiváló, de lecsó készítésekor is felhasználhatjuk.
Receptek: 1/ Rántott padlizsán: szeleteljük fel a megmosott padlizsánt 1,5-2 cm-es karikákra (nem kell a lila héját lehámozni!) és besózva hagyjuk állni 1 órát. A kiengedett barna levet csurgassuk le róla és itassuk le. Azután panírozzuk be a szokásos módon és forró olajban süssük ki. Húsok mellé, de önállóan is kiváló csemege.
2/ Padlizsánkrém (vineta): ezt az elkészítési módját a padlizsánnak Magyarországon csak kevesen ismerik, főként Erdélyben közkedvelt ínyencség. A megmosott padlizsánt tűvel több helyen megszurkáljuk és sütőben, crips-grill funkciós mikrohullámú készülékben vagy sütőplatnin megsütjük. Akkor jó, ha minden oldala puha és a külső héja könnyen leválik a húsáról. Sütés után a héját lehúzzuk, majd műanyag vagy fa késsel összedaraboljuk. A fém eszközöket mellőzzük, mivel megbarnítják a padlizsán fehér húsát. Pépesítés után ízlés szerint fűszerezzük: sóval, fekete borssal, citromlével, kis mustárral, finomra reszelt kevés vörös- és fokhagymával, oreganoval (szurokfű) és végül majonézzel.
|